image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nde Kovid-19'un ekonomideki etkilerine yönelik kurtarma programı ve 2021-2027 bütçesi müzakerelerinin durduğunu açıklayan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. 

Sosyal medya hesabı üzerinden görüntülü mesaj paylaşan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, zirve ile ilgili gelişmeleri aktardı. 

İtalyan Başbakan, Brüksel'de iki gündür devam eden zirvenin öngörülenden de zorlu geçtiğini belirterek, "Müzakerelerde durmuş vaziyetteyiz. Bu, durumun beklenenden daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Bir sentez arıyoruz ve bulmalıyız, çünkü bu herkesin yararınadır” ifadesini kullandı. 

Krize verecekleri yanıtların orantılı, hazır, kolektif ve sağlam olması gerektiğini dile getiren Conte, Hollanda ve "tutumlu" olarak anılan başka ülkelerin muhalefetiyle yüzleştiklerini vurgulayarak, "Onlar, bu krize böylesine tutarlı bir cevap verme ihtiyacı olduğu görüşünü paylaşmıyorlar. Halen tartıştığımız pek çok konu var ama şu anda bir çözüm bulamıyoruz” sözlerine yer verdi. 

Diğer taraftan ise, İtalyan haber ajansı ANSA'ya bilgi veren İtalyan kaynakları, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin kurtarma fonlarının münferit ülkelerin kullanımına izin verilmesi için konseyde "oy birliği" şartı aranmasında ısrar ettiğini ancak, bunun İtalya tarafından "kabul edilemez" bulunduğunu aktardı.