image

PeyamKurd - BM öncülüğünde yapılan Kıbrıs görüşmelerine değinen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yakalanması gereken "gerçek bir fırsat" olduğunu dile getirdi.

Rum kesiminde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, gündem ile ilgili konuştu.

Resmi sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamada bulunan Borrell, Anastasiadis ile Kıbrıs konusuna ilişkin verimli bir görüşme yaptıklarını belirtti.

BM öncülüğünde yapılacak gayriresmi 5+1 toplantısının, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkelerin yararına olduğunu aktaran Borrell, "Kıbrıs konusuyla ilgili olarak yakalanması gereken gerçek bir fırsat var" dedi.

AB Temsilcisi, gayriresmi 5+1 toplantısının, görüşmelerin tekrar başlaması için önemli bir fırsat sağlayacağını dile getirerek, "AB, bu çabaları desteklemek konusunda son derece kararlı" ifadesini kullandı.