image

PeyamaKurd - Nükleer görüşmelerin yapıldığı Viyana'da Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi adına AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora'nın başkanlığında bir araya gelen KOEP Ortak Komisyonuna, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa ve İran'dan üst düzey temsilciler yer alırken, anlaşma çabalarının arttığına dikkat çekildi.

AB Dış İlişkiler Servisi basın biriminden Alain Georges Matton, yapılan toplantının ardından AB delegasyonu tarafından hazırlanan basın açıklamasını gazetecilerle paylaştı.

Görüşmelerle ilgili gelişmeleri kapsayan açıklamada, İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasındaki teknik anlaşmanın bir ay daha uzatılmasının memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Yapılan açıklamada, yaptırımların kaldırılması ve İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmesi için oluşturulan uzman gruplarının çalışmalarını sürdürdüğü belirtilerek, arabulucu konumundaki AB'nin nihai bir anlaşmanın şekillenebilmesi için hem KOEP'ye taraf ülkeler hem de ABD ile görüşmeleri sürdürdüğü vurgulandı.

Ayrıca yayımlanan açıklamada, "Viyana görüşmelerinin nihai hedefi olan KOEP'nin tam ve etkin bir şekilde uygulanması ve ABD'nin anlaşmaya olası dönüşünün sağlanması için çabaların iki katına çıkartıldı" sözleri kullanıldı.