image

PeyamaKurd -  AB ve NATO liderleri, Belarus'un Ryanair'e ait bir yolcu uçağını bomba ihbarı yapıldığı gerekçesiyle başkent Minsk'e indirmesine tepki gösterdi.

Muhalif bir gazetecinin olduğu bahanesi ile Belarus'un Ryanair'e ait Yunanistan'dan Litvanya'ya giden bir yolcu uçağı “bomba ihbarı” gerekçesiyle Minsk'e indirildi.

Söz konusu haberlere göre uçakta bulunan Belaruslu muhalif bir gazetecinin gözaltına alınması nedeniyle Avrupa Birliği ve NATO tarafından sert tepki gösterildi.

İndirilen uçağın Belarus'un başkenti Minsk'e indirilmesinden duyduğu endişeyi dile getiren AB Konseyi başkanı Charles Michel, olayın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından soruşturulmasını talep etti.

Olayla ilgili AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in kabul edilemez açıklamasının yanı sıra AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise yolcularla uçağın selametinden Belarus'un sorumlu olacağını ifade etti.

Diğer taraftan duruma tepki gösteren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, "Bu uluslararası soruşturma gerektiren ciddi ve tehlikeli bir olay" açıklamasında bulundu.