image

PeyamaKurd - Ukrayna sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Ukrayna'nın güvenliği olmadan Avrupa'nın güvenliği olamaz. Avrupa güvenliğine ilişkin her görüşmede Avrupa ve Ukrayna olmak zorunda" ifadesini kullandı.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk şehrindeki temas hattını ziyaret ettikten sonra basın toplantısı gerçekleştirdi.

Borrell basın açıklamasında, bu ziyaretinin 8 senedir süren çatışmanın sonuçlarına şahit olmak için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

"Rusya, Ukrayna sınırlarında birliklerini olağanüstü artırıyor"

AB Temsilcisi Borrell, AB'nin Ukrayna'nın en güvenilir ortağı olduğunu ve Kırım'ın yasa dışı ilhakından sonra Ukrayna'ya 17 milyar avrodan fazla finansal destek sağlandığını aktararak, Ukrayna ile AB Ortaklık Anlaşmasının üçüncü bir ülkeyle olan en kapsamlı anlaşma olduğuna vurgu yaptı.

Rusya-Ukrayna sınırlarında krizin derinleştiğini ve gerginliğin arttığını dile getiren Borrell şu ifadelere yer verdi:

"Rusya, Ukrayna sınırlarında birliklerini olağanüstü artırıyor ve bu çok çabuk oldu. Geçen sene yaz ABD Başkanı Joe Biden Avrupa'yı ziyaret ettiğinde en önemli endişe Çin'di."

Ayrıca açıklamasında Cenevre'de Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesini ABD ve Rusya'nın iletişim kanalı kurulduğu şeklinde yorumladıklarını ifade eden Borrell, ancak şimdi her şeyin farklı bir noktaya geldiğini belirtti.