image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Le Journal du Dimanche'e Rusya-Ukrayna Savaşı'na ilişkin değerlendirmeler yaptı. Borrell, “Ukraynalıların silah ve teçhizatlara ihtiyacı var.” dedi.

Josep Borrell, Ukraynalıların silah ve teçhizatlara ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Ukrayna sahada Rusya'ya karşı banknotlarla değil, silahlarla direniyor.”dedi. Borrell, Ukrayna'ya gönderilen askeri yardımların olabildiğince hızlı ulaşması gerektiğini söyledi.

‘Moskova ile diyalog, sürdürülmeli’

Ukrayna'daki savaşın sona ermesinden sonra Avrupa'nın Rusya ile bir arada yaşamak zorunda kalacağını belirten Josep Borrell, bu nedenle Moskova ile diyalogu sürdürmek için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini belirtti. Borrell, "Rusya, var olmaya devam edecek ve onunla nasıl yaşamayı planladığımızı açıkça tanımlamak önemli. Bu çok zor olacak ama Ruslarla diyaloga geçmeliyiz. Rusya ile görüşmeye devam etmek gerekiyor." dedi.

‘Ukrayna, güçlü bir pozisyonda olmalı’

Avrupa Birliği'nin, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından sonra birlik halinde hareket ettiğini belirten Borrell, bazı ülkeler arasında hassasiyet düzeyinde farklılıklar yaşanabileceğini dile getirdi.

Borrell, "Birlik içindeki farklılıklara rağmen, Rusya'dan petrol ithalatımızı %90 oranında azaltmaya karar verdik ve Rusya'ya karşı altıncı yaptırımı hep birlikte kabul ettik." diyerek, tüm savaşların bir ateşkes ve müzakere ile sona ereceğine işaret etti. Borrell, Ukrayna'nın da bu aşamaya "güçlü bir pozisyon" ile yaklaşması gerektiğini ifade etti.