image

PeyamaKurd- Ardı ardına Türkiye hakkında aleyhte karar alan Avrupa Birliği ülkeleri dışişleri bakanları bugün Lüksemburg’da toplanarak Ankara'ya uygulanabilecek olası yaptırımları görüşecek.

Bugün saat 08.20’de başlayacak olan AB Dışişleri Konseyi toplantısı, 17-18 Ekim tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek kritik AB Liderler Zirvesi’ne hazırlık niteliğinde.

Bu toplantıda AB dışişleri bakanları Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda görüş bildirecek.

Konsey sadece Suriye konusunu değil, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında devam eden sondaj çalışmalarını da ele alacak. Toplantının gündeminde Ukrayna, Afganistan, İran, Irak ve Libya da bulunuyor. Konsey toplantısı 14.30’da yapılacak basın toplantısı ile sona erecek.

Avrupa Birliği’nin hassas dengeleri korumaya çalışacağını belirten Robert Schuman Enstitüsü Direktörü Eric Maurice sığınmacı anlaşmasından dolayı Türkiye ile diyalog kapılarının açık kalmasının önemine vurgu yaptı.

Türkiye'ye uygulanabilecek yaptırımların neler olabileceği konusunda net bir görüş birliği oluşmuş değil.

AB, Türkiye’nin başlattığı operasyonun bir an önce sonlandırılması çağrısında bulundu. Bazı Avrupalı parlamenterler de bunun Türkiye, ABD ve AB için kırılma noktası olabileceğini dile getiriyor.

Fransa, Norveç, Finlandiya ve Almanya dahil bazı Avrupa ülkeleri Ankara’ya silah satışını durdurma kararı almıştı. BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan toplantından ise ABD ve Rusya’nın vetosundan dolayı Türkiye’ye yönelik ortak kınama mesajı çıkmadı.