image

PeyamaKurd - AB'nin çatışmaların diplomasi ve işbirliğiyle çözümünü istediğini dile getiren Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “AB sahaya asker göndermeyecektir. Türkiye'nin yaptığını yapmayacağız” ifadesini kullandı.

AB Temsilcisi Josep Borrell açıklamasında, Avrupa Parlamentosunda "AB'nin doğu komşuluğu" hakkında düzenlenen oturumda parlamenterlerin AB yönetimine yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Josep Borrell açıklamasında, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda AB'nin yeterince müdahil olmadığı, Türkiye'nin ise bir tarafa destek vererek çatışmanın seyrini değiştirdiği şeklindeki yorumlarını yanıtlayarak, parlamenterlerin bazılarından askeri müdahale istedikleri izlenimi edindiğini belirtti.

Ayrıca Borrell, askeri müdahalenin faydası olmayacağını dile getirerek şu açıklamada bulundu:

"AB sahaya asker göndermeyecektir. Türkiye'nin yaptığını yapmayacağız. Türkiye'nin bir askeri müdahalede bulunduğunu söylediniz. Gerçekten aynısını yapmamızı istiyor musunuz?

Daha kararlı, enerjik, kuvvetli, sert bir şey yapmamızı istediğinizi söylüyorsunuz. Biz askeri olarak müdahale etmeyeceğiz. Bunun farkına varmalı ve böyle bir talepte bulunmaktan vazgeçmelisiniz.

Yapabileceğimizi yapıyoruz. İş birliği, diplomasi temelinde yapabileceklerimizi yapıyoruz. Sivil toplumla çalışıyoruz, mali kaynaklarımızı kullanıyoruz. Ekonomik ve ticari alanlarda sahip olduğumuz araçları kullanarak bazı tedbirler almamız da olası."