image

PeyamaKurd - Türkiye ile ilişkilerin kritik bir noktada olduğuna dikkat çeken AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, "Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturulması stratejik çıkarımızadır" ifadesini kullandı.

Türkiye ile AB ilişkilerinde iletişim olması gerektiğini ve ilişkilerin "kritik bir noktada" olduğuna değinen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturulması, bölgedeki tüm aktörlerin iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanan ikili ve çok taraflı ilişkilerinin geliştirilmesi stratejik çıkarımızadır" sözlerine yer verdi.

Josep Borrell'in de katılacağı Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda, perşembe günü oylamaya sunulması planlanan "Türkiye'nin yasa dışı eylemleri sonrasında Maraş'ta artan gerilim ve müzakerelerin yeniden başlamasına duyulan acil ihtiyaç" konulu karar tasarısı hakkında oturum gerçekleştirildi.

"Maraş, BMGK kararındaki statüde olmalı"

Karar tasarısının görüşüldüğü oturumda Borrell, Maraş'ın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen statüsüne saygı duyulmasını istediklerini, sahadaki gelişmelerden endişe duyduklarını belirtti.

AB Temsilcisi Borrell, Kapalı Maraş'ın bir bölümünün açılması kararından dönülmesini istediklerini dile getirerek, Maraş ile ilgili son gelişmelerin Kıbrıs sorununun çözümü ve Doğu Akdeniz konusunda diyalog ortamı yaratma çabaları sırasında yaşandığına vurgu yaptı.

Ayrıca AB Temsilcisi oturumdaki açıklamasında, "Bu mesajı Türk muhataplarımıza ilettik. Ben de şahsen bunu Kıbrıslı Türklerin yeni liderine seçimden sonraki telefon görüşmemizde ilettim" dedi.