image

PeyamaKurd - Taliban'ın Afganistan'daki zaferine değinen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Taliban, savaşı kazandı ve onlarla konuşmamız gerekiyor" dedi.

AB Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanlarının olağanüstü video konferans toplantısının ardından basına açıklamalara yer verdi.

Borrell açıklamasında, Afgan halkını desteklemeye devam edeceklerini belirterek, bunun Taliban’ı tanıma anlamına gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya, "Bu resmi bir tanıma değil, baş etmek gerektiği anlamına geliyor" diye cevap verdi.

Ayrıca açıklamasında, "Taliban, savaşı kazandı ve onlarla konuşmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulunan Borrell, Taliban’ın insan hakları ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyum sağlaması için tüm manevra güçlerini kullanacaklarını da dile getirdi.

AB’nin Taliban ile yapacağı herhangi bir işbirliğine vurgu yapan Borrell, "barışçıl ve kapsayıcı bir çözüme, kadınlar, gençler ve azınlıklar da dahil olmak üzere tüm Afganların temel haklarına saygı gösterilmesine" bağlı olacağına dikkat çekti.