image

PeyamaKurd - AB ülkelerinin dışişleri bakanları ve ABD'li mevkidaşları Blinken'in bugünkü video konferans sırasında görüşmelerde bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Rusya ve Çin'e karşı mücadeledeki adımlarını koordine etme kararı aldıklarını dile getirdi.

Bakanlarla video konferans sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Son derece yoğun sohbetti. Rusya ve Çin’e karşı mücadele dahil, dış sorunlara birlikte yanıt verme niyetimizi doğruladık" sözlerine yer verdi.

Görüşmelerde AB Dışişleri Bakanları ayrıca demokrasinin diğer tüm devlet sistemlerine üstünlüğünü tüm dünyaya kanıtlamaları gerektiğini belirtti.

AB Temsilci Borrell yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Demokrasi bugün saldırı altında. Bu nedenle ABD ve Avrupa Birliği, bunun en iyi sistem olduğunu tüm dünyaya kanıtlamalı. AB ve ABD’nin, pandemiyle mücadele, ekonomik iyileşme ve dünyada demokrasi ve insan haklarının yayınlanması konularında kendine küresel liderlik sağlamasını garanti etmeli."