image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, bugün Brüksel’de İran ile yapılan nükleer anlaşma, Gazze ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola virüsü hastalığını görüşmek üzere bir araya geldi. Nükleer anlaşmanın ağırlıklı olduğu toplantıda konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini, “Avrupa, İran nükleer anlaşmasına ilişkin kararı kendisi verecektir” ifadesini kullandı.

 İran ile yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin sorulan soruya cevap veren Mogherini, “Dışişleri Bakanları’nın ajandasında İran ile yapılan nükleer anlaşmanın devam ettirilmesi konusunun görüşülmesi var” şeklinde cevap verdi.

“Tahran anlaşmaya sadık kaldı”

Nükleer anlaşma noktasında, “Bugüne kadar nükleer anlaşmanın korunması ve Avrupa ile diğer dünya devletlerinin çıkarlarını korumak için bazı tedbirlerin alınması hususunda AB bünyesinde çalıştık” ifadesini kullanan Mogherini, “Bugün AB üyesi ülkelerle bu konuyu görüşeceğiz.  ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi, anlaşmaya taraf ülkelerin AB içinde uyguladıkları kararlara ilişkin yeni bir tutum almaya yol açtı. Konuyu netleştirmek için bir kaç gündür İran, Fransa, Almanya, İngiltere ve diğer uluslararası ortaklarımızla çalışıyoruz. Avrupa bu konudaki kararını verecektir” şeklinde belirtti.

Basına açıklama yapan Mogherini, gerçekleştirilen toplantıyla ilgili olarak, Tahran yönetiminin üzerine düşenleri yaptığı sürece, AB'nin de İran nükleer anlaşmasının tam olarak uygulanmasına bağlı kalacağını dile getirdi.

İran'ın nükleer anlaşmaya ilişkin üzerine düşeni yaptığını belirten Mogherini, “Bize göre İran nükleer anlaşması ekonomik menfaatin ötesinde güvenlik kaygılarından dolayı önem taşıyor. Çünkü İran nükleer anlaşması olmazsa AB'nin ve bölgenin güvenliği tehlikeye girecek” ifadesine yer verdi.