image

PeyamaKurd - Avrupa liderlerinin Ukrayna ile ilgili kritik kararına Kiev'den yanıt geldi. Zelenskiy bu durum zafer olan niteledi.

AB'ye üyelik sürecine dair değerlendirmelerde bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü vermesini bir "zafer" olarak kaydetti.

"120 gün, 30 yıl bekledik"

Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi kararına ilişkin Instagram hesabından görüntülü bir mesaj yayımlayan Zelenskiy, "Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik" açıklamasında bulundu.

Ukrayna lideri, ülkesinin geleceğinin AB'de olduğunu vurgulayarak, "Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde benzersiz ve tarihi bir andır. Ukrayna'nın geleceği AB'de" değerlendirmesine yer verdi.

"Bu karar sadece Ukrayna için geçerli değil"

Zelenskiy paylaşımında, ülkesinin Rusya'ya karşı savaştığını, bir yandan zaferi elde etmek, diğer yandan AB üyesi olmak için durmadan çalışacaklarını kaydederek "Ama kesinlikle kazanacağız" dedi.

Öte yandan AB liderlerinin Brüksel'deki zirve toplantısına video konferans yoluyla hitap eden Zelenskiy, Ukrayna'yı destekleyen tüm liderlere teşekkür etti.

Söz konusu kararın, bugün Rusya'ya karşı kendini savunan Ukrayna'ya destek vermek anlamına geldiğini söyleyen Zelenskiy, "Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en önemli kararlardan biri ancak bu karar sadece Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa'yı güçlendirmeye yönelik." ifadelerini kullandı.