image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi toplantısının başlamasına saatler kala Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Ankara'ya uyarı geldi.

AB liderlerinin iki gün sürecek zirvesinde, masadaki önemli konulardan biri Türkiye olacak. Ankara'yla ilişkilerin, zirvenin ilk gününde masaya yatırılacağı belirtiliyor. Türkiye'ye ilişkin tartışmanın, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in pazartesi günü açıkladığı ve hem yaptırım hem teşvik öngören ikili bir stratejiye dayalı raporunun temelinde ilerlemesi bekleniyor.

Zirve öncesinde gazetecilere konuşan Merkel, “Türkiye'nin insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda standartlara uymasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Avrupalı diplomatlara dayandırılan bilgilere göre AB zirvede, HDP'nin kapatılması girişimi ve İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı nedeniyle endişe beyan edecek.  Doğu Akdeniz'de AB tarafından 'tek taraflı adımlar ve provokasyon' olarak değerlendirilen adımların tekrarlanması halinde ekonomi ve turizmi de kapsayan yaptırımlar dayatılabileceği ifade edilecek.