image

PeyamaKurd - Avrupa Parlamentosu'nda grubu bulunan Avrupa Halk Partisi (EPP) lideri Manfred Weber, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Weber, Türkiye'nin Avrupa'dan ve Avrupa değerlerinden uzaklaştığını, bu yüzden ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılamayacağını ifade etti.

EPP lideri Weber, Türkiye'ye ilişkin Yunan Kathimerini gazetesine açıklamalarda bulundu. Weber'e göre Avrupa Birliği, iki başkanının Ankara'yı ziyareti sırasında bölünmüş ve zayıf görünüyordu.

Mayıs ayı ortalarında Delphi Ekonomik Forumu'nda konuşmacılar arasında yer alacak olan Weber, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa değerlerinden uzaklaştığını ve şu anda olumlu bir gündem başlatmak için hiçbir neden bulunmadığını belirtti.

Türkiyesi ile Avrupa arasındaki değerler uçurumuna ilişkin de konuşan Weber böyle konuştu:”

Türkiye'nin Avrupa'dan ve değerlerinden -hukukun üstünlüğünden, basın özgürlüğünden ve yargı bağımsızlığından- uzaklaştığı açıktır. İtalya Başbakanı bu konuyu en çok dile getiren kişiydi. Herkes bu gerçekliğin farkında. Esas olan da bu zaten. Ve bu yüzden Türkiye ile yeni bir sayfa açamayacağımız açıkça ortada.

Vize serbestisi veya Gümrük Birliği'nin modernizasyonu hakkında da konuşamayız. İlk adım, güveni yeniden sağlamak, provokasyonlara son vermek olacaktır. Önümüzdeki birkaç hafta, bu tür müzakerelere devam etmenin mantıklı olup olmayacağını netleştirecek.