image

PeyamaKurd - Libya'da temaslarını sürdüren AB Yüksek Temsilcisi Borrell, güvenlik sektörü reformu ve askeri kurumların birleştirilmesi için AB'nin Libya hükümetine yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Libya'nın başkenti Trablus'u ziyaretinde Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında konuşan Libyalı Bakan Menguş yaptığı açıklamada, Borrell'in ziyaretinin Libya'nın Ulusal Birlik Hükümetine destek amaçlı olduğunu kaydederek, "AB’nin Libya’da istikrarın tesisi için hayati önemi olduğunu" dile getirdi.

Bakan Menguş açıklamasında, Borrell ile Libya'da istikrarın desteklenmesi, 24 Aralık'ta düzenlenmesi planlanan seçimlere AB'nin teknik destek vermesi ve sınır güvenliği gibi bir dizi konuda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Ayrıca basın açıklamasında AB Yüksek Temsilcisi Borrell ise Libya'da son bir yılda ateşkesin sağlanmasından bu yana önemli ilerleme kaydedildiğine vurgu yaptı.