image

PeyamaKurd - Polonya sınırındaki göçmen krizine yönelik değerlendirmelerde bulunan Belarus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Aleynik, Avrupa Birliği (AB) tarafından göçmen krizinin çözümü konusunda Minsk ile diyalog kurmaya yönelik ciddi bir çaba görmediğini, Belarus'un ise tek taraflı çözümü olmadığını kaydetti.

Sergey Aleynik, YouTube üzerinden yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Nisan ayından bu yana göç konularında en azından bir iletişim, diyalog kanalı kurmaya ve istişarelerde bulunmaya yönelik ısrarlı girişimlerimiz yanıtsız kaldı, daha doğrusu resmi bir yanıt aldık, olumsuz oldu. Dolayısıyla bugün Avrupa Birliği'nin bu sorunları çözmeye yönelik herhangi bir çabasını görmüyoruz."

Açıklamada, Belarus makamlarının her aşamada önkoşulsuz ve eşit esaslarda diyaloğa hazır olduklarını beyan etmesine rağmen, AB'nin Minsk ile temasa geçme konusunda ciddi bir girişimde bulunduğunu görmediklerin vurgulayan Aleynik, "Bu sorun birlikte çözülmeli. Bugün elimizde çözüm için tek taraflı reçete yok" sözlerini kullandı.

Ayrıca Belaruslu diplomat açıklamasında, aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) çevreleri, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Uluslararası Göç Örgütü, UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ayrıca Kızılhaç ile Belarus ve AB sınırındaki göçmenlere yardım konusunda etkileşim halinde olunduğuna dikkat çekerek, göçmenler için ek fonlar toplamaya yönelik çalışmaları yoğunlaştırdıklarını’ vurguladı.