image

PeyamaKurd - Suriye'deki Esad rejiminin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi kapsamındaki oy hakkını da içeren bazı hak ve ayrıcalıklarını askıya almasından memnuniyet duyulduğunu dile getiren  Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Borrell, rejimin kimyasal silah saldırıları gibi suçlarının tüm seviyelerde takipçisi olacağına dikkat çekti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) bugün Esad rejimi hakkında aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.

AB Temsicisi Borrell, OPCW'nin aldığı kararın kimyasal silah kullanımının cezasız kalmayacağına dair uluslararası camianın verdiği önemli bir mesaj olduğunu belirterek, rejime kimyasal silah programını açıklaması ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne uymasını istedi.

Ayrıca Borrell yaptığı açıklamada, "AB ve üye ülkeler, Suriye'de rejimin kimyasal silah saldırıları ve işlediği diğer gaddarca suçlarla ilgili ulusal ve uluslararası seviyelerde çalışmaya devam edecektir" sözlerine yer verdi.