image

PeyamaKurd - Zirvede bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede uluslararası dayanışmaya bağlılıklarını teyit ederek dünya genelinde aşı üretiminin ve dağıtımının desteklenmesi gerektiğini bildirdi

Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi devam ederken sonuç bildirisinin Kovid-19 ile ilgili kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

Yayımlanan bildiride, AB Konseyi'nin Kovid-19'a karşı aşılamada gelinen aşama ve salgınla mücadeledeki gidişattan memnun olduğunun belirtilerek,özellikle virüsün varyantlarının ortaya çıkması nedeniyle aşılamaya devam edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

AB içinde serbest dolaşıma imkan veren Dijital Kovid Sertifikası hakkında varılan anlaşmadan da memnuniyet duyulduğu ifade edilen bildiride, COVAX çerçevesinde küresel çapta aşı üretiminin ve dağıtımının desteklenmesine verilen öneme değinildi.

Ayrıca bildiride, Dünya Sağlık Asamblesi'nin kasımda özel oturum yapma kararı almasının da olumlu karşılandığına işaret edilerek, "AB, pandemiler üzerinde uluslararası anlaşmaya varılması için çalışmaya devam edecek" açıklamasına yer verildi.