image

PeyamKurd - Donbass'taki çatışmalar nedeniyle Ukrayna'da kurulması planlanan AB askeri eğitim misyonunun siber saldırılarla mücadele de dahil güvenlik alanında işbirliğini pekiştirme çalışmaları yapacağını dile getiren Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, bölgeye gidecek misyonla ilgili değerlendirmede bulundu.

Başkent Kiev'de Ukrayna ile AB arasındaki 23. zirvesi yapılırken AB'nin Ukrayna'da kurmayı planladığı, resmi adının 'AB Askeri Danışmanlık ve Eğitim Misyonu Ukrayna' olacağı belirtilen yapı, zirvede en çok ele alınan konu oldu.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, askeri misyon ile ilgili açıklamasında bu işbirliği seçeneğinin olası işbirliği seçeneklerinden yalnızca biri olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Misyonun somut görevleri, AB üyeleri bununla ilgili nihai kararını aldıktan sonra istişare edilecek. Bu konuyu Kiev'le AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Temsilcisi Josep Borrell koordine edecek."

Ayrıca Michel, misyonun kuruluş sürecinin nasıl olacağını anlatarak, "Borrell, Ukrayna'da kurulacak misyonu Ukraynalı meslektaşlarla buluşmaya gönderecek ve bu askeri oluşum konusunda hangi ortak meseleleri istişare edebileceğimizi gözden geçirecek" sözlerini kullandı.