image

PeyamaKurd - AB üye ülkelerin bazılarının ellerindeki Kovid-19 aşılarının bir kısmını kullanmadığını belirten Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, mümkün olan her dozun kullanılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sağlık bakanlarının video konferansla yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede zamana karşı yarış verdiklerini ifade etti.

Açıklamasında tedarikte bazı sıkıntılar olduğunu kabul eden Kyriakides, "Ancak yine de üye ülkelere ellerindeki tüm dozları kullanmaları çağrısında bulunuyoruz" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Kyriakides açıklamasında bazı ülkelerin teslim edilen aşıların tamamını kullandığını, bazılarında bu oranın yüzde 50 civarında olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

"Her dozun önemi var. Her bir doz sağlık çalışanları, yaşlılar, savunmasız gruplar için koruma kalkanıdır. Bazı üye ülkeler ikinci doz için ellerindekini saklıyor. Bunu sayılarda görüyoruz. Ancak aşılama sayılarında farklılıklar var.

Bu koordineli bir şekilde hızlandırılmalı. Teslimatların gelecek aylarda artması bekleniyor ve aşılamaların hızlanması önemli. Bu nedenle her üyenin eriştiği tüm dozları kullanması çağrısında bulunuyoruz."