image

PeyamaKurd - Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda "ortak dışişleri ve savunma politikası" konulu oturumda milletvekillerine bilgi veren Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile yapılacak görüşmelere değindi.

AB Temsilcisi Borrell, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 21 Ocak'ta görüşeceğini belirterek, "Uzun bir toplantı yapacağız. Daha iyi bir anlayış bulmaya çalışacağız" ifadesini kullandı.

Josep Borrell açıklamasında, AB liderlerinin 10 Aralık'taki zirve toplantısında Türkiye ile daha iyi komşuluk için açık bir sinyal verdiğine değinerek, "Bunun için iki tarafın da çabası gerekiyor" dedi.

"Ben değiştirebileceğimizden eminim"

Türkiye-AB ilişkileri ve Çavuşoğlu ile yapacağı toplantı hakkında da değerlendirmede bulunan Borrell şu ifadelere yer verdi:

"Şu andaki ortam geçen yazdan daha iyi. Çavuşoğlu ile görüşmemin, ağustosta Malta'da yaptığımız bir saat sürmeyen toplantıdan daha uzun sürmesini ümit ediyorum. Dinamikleri değiştirebilecek miyiz, buna bakacağız. Ben değiştirebileceğimizden eminim."

Ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 20-22 Ocak tarihlerindeki Brüksel ziyaretinde Borrell'in yanı sıra AB Konseyi ve AB Komisyonu yetkilileriyle görüşecek. Çavuşoğlu ayrıca Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak.