image

PeyamaKurd - Ukrayna sınırındaki Rus askeri varlığının artırıldığını gördüklerini belirten Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, "Kırım yasa dışı olarak ilhak edildi" açıklamasında bulundu.

AB Konseyi Başkanı Michel, ülkedeki siyasi gerginliğin azaltılması amacıyla hazırladığı 5 maddelik "Gürcistan'ın İlerleme Yolu" adlı anlaşma metninin dün iktidar ve bazı muhalefet partilerince imzalanmasının ardından bugün Orbeliani Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ile bir araya geldi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili basın toplantısında ülkesindeki siyasi krizin çözülmesine sağladığı desteklerinden dolayı Michel'e teşekkür ettiğini aktararak "Bu herkesin zaferidir, öncelikle de bu ülkenin zaferidir" dedi.

Gürcistan'da siyasi krizin çözülmesi için iktidar ve muhalefet liderlerinin anlaşma metnini imzalamaya başlamalarından büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Michel şu ifadelere yer verdi:

"Biz, Ukrayna'nın sınırlarında Rus askeri varlığının artırıldığını açık bir şekilde görüyoruz. Kırım yasa dışı olarak ilhak edilmiş durumda. AB elbette bu krizi çözmek için belli adımlar attı. Ayrıca AB'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ile egemenliğine olan desteği de sarsılmazdır."