image

PeyamaKurd - Rusya'nın federal bölgelerde gerçekleştirdiği seçimlere değinen Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da yaptığı seçimleri tanımadığını duyurdu.

Rusya'daki seçimlere yönelik açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisi, AB'nin Rusya'nın 17-19 Eylül'deki seçimlerde AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (AGİT/DKİHB) uluslararası gözlem misyonunun boyut ve biçimini ciddi biçimde kısıtlamasından üzüntü duyduğunu kaydetti.

Yapılan açıklamada, seçimler yaklaşırken, muhalif politikacılar, sivil toplum örgütleri ve bağımsız medya kuruluşlarının yanı sıra gazetecilere yönelik baskıların da arttığı belirtilerek, bunun vatandaşların seçiminin sınırlandırılmasına ve adaylar hakkında tam ve doğru bilgi edinememelerine neden olduğu vurgulandı.

"Kırım yarımadasında sözde seçimleri tanımıyoruz"

"AB, Rusya genelinde muhalefet, sivil toplum ve bağımsız sesler için alanın sürekli daralmasından duyduğu derin endişelerini yineliyor" denilen açıklamada "AB, Rusya yönetimini bu olumsuz gelişmeleri tersine çevirmeye çağırıyor" sözleri kullanıldı.

AB'nin Kırım'ın ve Sivastopol kentinin yasa dışı ilhakını tanımadığı aktarılan açıklamasında, "Dolayısıyla işgal altındaki Kırım yarımadasında yapılan sözde seçimleri de tanımıyor" denildi.

Ayrıca açıklamada, Moskova ve Kiev arasındaki gelişmelere değinilerek "Rusya'nın, Ukrayna'daki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin hükümet tarafından kontrol edilmeyen kısımlarını seçimlere dahil etme kararı, Minsk anlaşmalarının ruhu ve hedeflerine aykırıdır. AB, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklemeye devam ediyor" sözlerine yer verildi.