image

PeyamaKurd - Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakanın seçilmesini memnuniyetle karşıladığını belirten Avrupa Birliği (AB) Temsilcisi Borrell, yeni geçici yönetim ile çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

AB Konseyi adına açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin ve üye ülkelerin Libya'da geçici yürütme makamı üzerindeki mutabakatı Berlin Sürecinin önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirdiğini ifade etti.

AB Temsilcisi Borrell, Libya Siyasi Diyalog Forumu'ndaki oylama sonucunda, ülkede 24 Aralık 2021'de gerçekleştirilmesi öngörülen seçimlere kadar görev yapacak Başkanlık Konseyi Başkanlığına seçilen Muhammed el Menfi'ye ve Başbakanlığa seçilen Abdulhamit Dubeybe ile çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Borrell açıklamasında, ulusal uzlaşı ve ülkenin birliği için çalışacak yeni ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına yönelik ihtiyacı belirterek, Berlin Konferansından beri Libya'nın barış ve istikrar yolunda büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.

Ayrıca değerlendirmesinde Libya'daki tüm paydaşları ve uluslararası camiayı ülkenin istikrarı için geçici yürütme makamını desteklemeye çağıran Borrell, "AB, bu kapsamda, bunu bozabilecek olanlara karşı yaptırım aracını elinde bulundurduğunu hatırlatmaktadır" sözlerine yer verdi.