image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in kontrolü altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşim yerleri inşa etme kararından dönmesi çağrısı yaptı.

Batı Şeria'daki inşa faaliyetleri ile ilgili AB Temsilcisi Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada, İsrail'in Kudüs'ün güneyindeki Givat Hamatos'ta 800 konut inşa kararının uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı ve ihale sürecinin durdurulması çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamada, yeni yerleşim inşaatlarının İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümü baltaladığı belirtilerek, AB'nin İsrail'e yerleşim faaliyetlerini sonlandırması için defalarca çağrı yaptığı vurgulandı.

"Uluslararası hukuk açısından yasa dışı"

Josep Borrell açıklamada ayrıca, "AB, yerleşimlerin uluslararası hukuk açısından yasa dışı olduğu konusundaki katı duruşunu korumaktadır" ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamanın devamında, Orta Doğu barışı için kritik bir dönemden geçildiği ve bu tür faaliyetlerin İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme sürecindeki olumlu gelişmelerine de ters etki yapacağı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"İsrail hükümetine yerleşimlerle ilgili kararını geri çevirmesi ve İsrail-Filistin müzakerelerinin yeniden başlaması için gerekli güven inşasında liderlik göstermesi için çağrıda bulunuyoruz."