image

PeyamaKurd - Brexit sürecinin ardından Avrupa Birliği, Kuzey İrlanda'ya giden ürünlere bir süre daha gümrük kontrolü yapmayacağını açıklayan İngiltere'yi, Brexit anlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Yapılan suçlamaya ilişkin açıklamada bulunan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, İngiliz hükümetinin, Kuzey İrlanda ile özellikle gıda ve tarım ürünleri ticaretinde 1 Ekim tarihine kadar gümrük denetimi yapmayacağını bildirmesinin ardından konuya değindi.

İngiltere'nin tek taraflı eyleminden endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, bunun AB ve İngiltere arasındaki Brexit Ayrılık Anlaşması ve Kuzey İrlanda Protokolü'nün ihlali anlamı taşıdığı vurgulandı.

"İngiltere'nin bilgi vermeden tek taraflı davranması hayal kırıklığı"

AB yetkilisi Sefcovic, İngiltere'nin daha önce de Brexit anlaşmasının bazı maddelerini değiştirecek bir tasarı girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, İngiltere’nin AB’ye bilgi vermeden, tek taraflı biçimde davranmasının yapıcı olmadığı ve hayal kırıklığına neden olduğu belirtti.

Söz konusu bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğuna işaret edilen açıklamada, AB Komisyonu'nun Brexit anlaşmasında belirlenmiş yasal yollara başvuracağına işaret edildi.

İngiltere ve Avrupa Birliği arasında yapılan Brexit anlaşmasına göre, İngiltere AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle gümrük birliği içinde kalmayı sürdürecekti.