image

PeyamaKurd - Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ savaşı sonrası Erivan ve Bakü gerilimine ilişkin AB'den bir açıklamada geldi.

Ermenistan ve Azerbaycan'ın anlaşmaya varmaktan henüz çok uzak olduğunu belirten AB Yüksek Temsilcisi Borrell, AB'nin bu yöndeki çabalarını sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'de düzenlenen AB-Ermenistan Ortaklık Konseyi Toplantısı öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

AB-Ermenistan ikili ilişkilerinin "çok iyi" durumda olduğunu ifade ederek Erivan tarafından halen yapılması gereken reformlar olduğunu kaydeden Borrell, toplantıyı "Ermenistan'ı Avrupa yolunda ilerlemeye teşvik etmek için iyi bir fırsat" olarak değerlendirdi.

"Henüz bundan çok uzağız"

Ayrıca Borrell, Ermenistan ve Azerbaycan'ın nihai bir anlaşmaya varmaları durumunda AB'nin Dağlık Karabağ'da yaşayanlara verebileceği garantilerle ilgili soru üzerine şu yanıtı verdi:

"Bu anlaşmaya varılabilirse gerçekten çok minnettar oluruz. Bu anlaşmaya varmaları için iki tarafla ilişki içindeyiz. Henüz bundan çok uzağız. Ancak bu gerçekleşirse, AB anlaşmanın uygulanmasını desteklemek için elinden gelen her türlü yardımı yapacaktır."