image

PeyamaKurd - Aralarında çok sayıda Kürt göçmenin de olduğu kalabalık bir grubun Belarus sınırından Polonya sınırına doğru akın etmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi.

Yaşanan olaylara tepki gösteren Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Belarus'a "göçmenleri siyasi amaçları için araç olarak kullandığı" suçlamasında bulundu.

AB’nin bunu kabul etmeyeceğini belirten Michel, "Belarus makamlarını uluslararası hukuka uymaya çağırıyorum” dedi.

Johansson: Belarus yönetimi insanları tuzağa düşürdü!

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da Belarus yönetiminin insanları tuzağa düşürdüğünü ve hayatlarını tehlikeye attığını öne sürdü.

Johansson, sosyal medya paylaşımında, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun insanları kandırarak Minsk Havaalanına oradan da Polonya-Belarus sınırına gönderdiğini ifade etti.

AB, Belarus yönetimini Irak gibi ülkelerden göçmenleri getirerek AB ülkeleri Polonya, Litvanya ve Letonya sınırlarına göndermek, "düzensiz göçü araç olarak kullanmak ve Birlik'i bu yolla istikrarsızlaştırmaya çalışmakla" suçluyor.

Çoğu Kürt kalabalık bir göçmen grubu Belarus sınırından Polonya’ya doğru ilerlemişti!

Dün yaşanan olayda çoğu Kürt kalabalık bir göçmen grubunun Belarus sınırından Polonya’ya doğru ilerlediği kaydedilmişti.

Belarus Devlet Sınır Komitesi, eşyalarıyla birlikte çok sayıda göçmenin ülkede Polonya sınırına giden yolda ilerlediğini bildirdikten sonra Polonya’da acil durum ilan ettiğini duyurarak sınır bölgesine askeri personel gönderdi.