image

PeyamaKurd - Belarus yönetiminin bir yolcu uçağını "zorla" indirerek uçaktaki muhalif gazeteciyi gözaltına almasını kınayan Avrupa Birliği, yeni yaptırımlar uygulanması ve bu ülkeye ait hava yolu şirketlerine AB hava sahası ile havaalanlarını kullandırmama kararı verdi.

AB liderleri ve üyeleri, Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi devam ederken, Belarus konusunu görüşen liderlerin üzerinde uzlaştığı bildirinin Belarus ile ilgili kısmını yayımladı.

Alınan yaptırım kararına göre, liderlerin oluşturduğu AB Konseyi, Atina-Vilnius seferini yapan yolcu uçağının dün Belarus'un başkenti Minsk'e bomba ihbarı gerekçesiyle "zorla indirilmesini" kınadı.

Acil yaptırım kararı alan AB Konseyi, yolcular arasında bulunan ve gözaltına alınan muhalif gazeteci Raman Prataseviç ile kız arkadaşının derhal serbest bırakılmaları çağrısı yapıldı.

Belarus'ta yaşanan olayı "eşi görülmemiş ve kabul edilemez" diye nitelendiren liderler, Uluslararası Sivil Havacılık Kuruluşunun acilen soruşturma başlatması çağrısında bulundu.