image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’nın limanlarda bekletilen tahılları hakkında bilgi verdi. Borrell, tahıl ihracatı için gösterilen çabaların, bu hafta bir anlaşma getirmesini umduğunu belirtti.

“Bu, diplomatik bir oyun değil!”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısına giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ukrayna, Rusya ve diğer tarafların içinde bulunduğu tahıl koridoru çabalarına dair konuşan Borrell,

“Umarım bu hafta Odesa’daki ve diğer yerlerdeki Ukrayna hububat gemilerinin blokajını kaldırmak için bir anlaşmaya varmak mümkün olur. On binlerce insanın hayatı bu anlaşmaya bağlı olduğu için bu diplomatik bir oyun değil.” ifadelerini kullandı.

“Bazı yaptırımlar, tartışılacak”

Josep Borrell, Rusya’ya yapılan yaptırımlara da değinerek, AB dışişleri bakanlarının Rus altınına yönelik bir ithalat yasağını ve  Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımlarda yapılacak diğer değişiklikleri tartışacaklarını duyurdu.

Savaştan bu yana, 6 yaptırım kararı verildi

24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı savaşının başlamasından bu yana, AB ülkeleri  Rusya'ya karşı altı yaptırım paketini yürürlüğe koydu. Yürürlüğe giren yaptırım paketleri, Rusya’dan petrol ve kömür ithalatı ile lüks malların ihracatını yasaklamayı ve ayrıca Rus ve Belarus bankalarının SWIFT sistemini kullanmasını engellemeyi hedefliyor.