image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Komisyonu sözcüğülünün yaptığı açıklamada, "Avrupa ordusu" kurulmasının gündemde olmadığı, daha çok üyelerin askeri kapasitelerini güçlendirmeye odaklandıkları vurgulandı.

Günlük basın toplantında gündemi değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Nabila Massrali, son dönemde yeniden tetiklenen "Avrupa ordusu" kurma fikrinin hayata geçirilmesi için çalışma olup olmadığına yönelik soruyu yanıtladı.

Nabila Massrali, son günlerdeki tartışmalarda Avrupa'nın daha bütünleşik ve daha etkili bir savunma sistemi kurması ihtiyacının vurgulandığını hatırlatarak şu ifadelere yer verildi:

"Bir Avrupa ordusu şu an için gündemde değil. Mevcut çalışmalarımız daha çok üye ülkelerin kapasitelerinin geliştirilmesine, savunma sanayilerinin güçlendirilmesine ve ortaklarımızla çalışmalarımızın artırılmasına yönelik."

AB'li yetkili açıklamasında, yıl sonunda taslağının, Mart 2022'de son halinin ortaya çıkması beklenen AB'nin "Stratejik Pusula" adlı belgesinde Avrupa'nın kendi güvenliği için nasıl sorumluluk alacağına yönelik çalışmaların da yer bulacağını da kaydetti.

AB'nin kendi güvenliği için başta ABD olmak üzere bağımlılıktan kurtulması için bir Avrupa ordusu kurulması fikri son dönemde yeniden gündeme getirildi.