image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Komisyonu'na göre, AB kurumları, Türkiye gibi aday ülkeler için yürütülen Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın 2021-2027 yıllarını kapsayan üçüncü dönemi (IPA III) için toplam bütçeyi 14 milyar 162 milyon avro olarak belirledi.

Yapılan destek ile ilgili açıklamada bulunan AB Komisyonu'na göre, AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP), AB'ye aday ülkeler olan Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile potansiyel aday olan Bosna Hersek ve Kosova'ya 2021-2027 yıllarında sağlanacak IPA III fonları konusundaki müzakerelerde uzlaştı.

Bu kapsamda AB bütçesinden söz konusu ülkelere 7 yıllık dönemde toplam 14 milyar 162 milyon avro mali destek sağlanacağı ifade edildi.

Reformlarla üyelik kriterleri yerine getirilecek

Sağlanacak fonlarla ilgili IPA III, bu ülkelerin kapsamlı reformlar yoluyla üyelik kriterlerini yerine getirmelerini destekleyecek.

Üye aday ülkelere ilişkin fonların dağıtımında, stratejik ve dinamik biçimde politika odaklı bir yaklaşım izlenecek. IPA III, hukukun üstünlüğü ve temel değerlere saygıya odaklanacak.

Ayrıca fonlarla demokratik kurumların güçlendirilmesi, kamu yönetimi reformu, ekonomik yönetişim ve rekabetçiliğe yönelik reformlar teşvik edilecek.

"İlerleme sağlayan ülkeler esnek biçimde ödüllendirilecek"

AB'nin sağladığı IPA III fonları tematik önceliklere göre dağıtılacak. Önceki dönem IPA fonları gibi ülke bazlı kaynak tahsis edilmeyecek.

Öte yandan bunların yanında beklentileri karşılayan ve önceliklere yönelik ilerleme sağlayan ülkeler esnek biçimde ödüllendirilecek.

AB kurumları arasındaki uzlaşının bu aşamadan sonra AB Konseyi ve AP tarafından resmen onaylanması gerekiyor.