image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın AB’ye söylemlerine ilişkin Almanya’dan sert cevap geldi. ABD'nin kendi çıkarlarını diğer ülkelerin önünde tutması durumunda Avrupa'nın kendi çıkarları için savaşmaya hazır olduğunu öne süren Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, “ABD, 'Önce Amerika' düşüncesi ile hareket etmesi durumunda Avrupa'nın da aynı cevabı vereceğini hesaba katmalıdır” ifadesine yer verdi.

ABD’nin kendi çıkarlarını öncelik tuttuğunu dile getiren Altmaier, Almanya'nın ARD televizyonuna konuşarak, Avrupa’nın da ABD gibi kendi çıkarlarını korumak için savaşa bileceğini vurguladı.

Avrupa’nın kendi çıkarları için savaşabileceğini öne süren Altmaier, "ABD bizim müttefikimiz ve ortağımız ancak biz de ortak değerlerimizi savunmak zorundayız" diye konuştu.

Amerikan’ın ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamasının ardından Kanada, Meksika, Brezilya, AB, Avustralya ve Arjantin'e "geçici muafiyetler" sunulmuştu. Konuya ilişkin AB ülkeleri, AB’nin bu vergilerden muaf tutulması için girişimlerde bulunmuştu.

Ancak AB, ABD’nin bu kararına tepki göstermek ve siyasi denge sağlamak için Misilleme yapacağını duyurdu. ABD ile ilgili misilleme yapılacağını belirten AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Ulusal güvenlik gerekçesi olmadan atılan bu adımla, ABD kendi sanayisini korumaya yönelik bariz bir müdahalede bulunuyor. Bu adımı esefle karşılıyoruz” dedi.