image

PeyamaKurd- Batı Şeria’yı ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Ramallah’ta Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ile bir araya geldi. Ursula von der Leyen, 2021'de askıya alınan Filistin’e yönelik mali yardımların, yeniden yapılacağını duyurdu.

Yapılan görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan Von der Leyen, AB’nin yıllık yaklaşık 600 milyon avro destek ile Filistin’in en büyük bağışçısı olduğunu söyledi.

Ursula Von der Leyen, "AB'nin Filistinliler için tahsis ettiği 2021 fonlarının şimdi hızla Filistin'e dağıtılabileceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu önemli, çünkü AB fonları insanları, özellikle de en dezavantajlı olanları destekliyor ve ekonomik fırsatlar için doğru koşulların yaratılmasına yardımcı oluyor." dedi.

Avrupa Birliği tarafından 2021 ve bu yılın ilk yarısı için Filistinlilere tahsis edilen, özellikle kamu çalışanlarının maaşlarını destekleyen fonlar askıya alınmıştı. Filistin'deki Avrupa Birliği ofisine göre bu, AB bloğu içindeki düzenlemelerden kaynaklanmıştı.

Donald Trump'ın başkanlığı döneminde 2017'den itibaren Filistin bütçesine yönelik hibeleri askıya almış, bunun ardından 2020'nin ilk yarısından Aralık 2021'e kadar Arap ülkelerinden gelen hibelerde de büyük düşüş olmuştu.