image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB), kriz anlarında hızla harekete geçecek bir askeri müdahale gücü oluşturulması için harekete geçti.

AB, Afganistan’daki son gelişmelerin ardından ABD'ye olan bağımlılığın azaltılmasına dönük girişimlere hız verdi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya, Hollanda, Portekiz, Finlandiya ve Slovenya, AB'de hızla askeri operasyonlar gerçekleştirebilecek bir "müdahale gücü" oluşturulmasını önerdi.

Beş üye ülke tarafından kaleme alınan öneride, mevcut AB muharebe birliklerinin güçlendirilmesi ve bu güçlere krizler sırasında hızla harekete geçerek müdahale edebilme yetkinliğinin kazandırılması öngörülüyor.

Söz konusu öneride, "Afganistan'daki son gelişmeler, bir kez daha, AB'nin çevik ve hızlı harekete geçme kabiliyetine sahip olması gerektiğini gözler önüne serdi" ifadesi kullanıldı.

Müdahale gücü yaklaşık 5 bin askere tekabül ediyor!

Bu bağlamda askeri birliklerin hazır bulundurulması, yetkinliklerinin iyileştirilmesi gibi önerilerin sıralandığı metinde, AB üye ülkeleri arasındaki işbirliği formatlarının da daha etkin kullanılması gerektiği vurgulandı.

Müdahale gücünün büyüklüğü konusunda somut ifadelerin yer almadığı öneride kara birliklerinin bir tugaya tekabül etmesi gerektiği belirtildi. Bu da yaklaşık 5 bin askere tekabül edebilir.

AB'nin mevcut muharebe güçleri, yaklaşık 1500 askerin yer aldığı iki birlikten oluşuyor. Bu görevi, dönüşümlü olarak, 6 ay süreyle, üye ülkeler üstleniyor. Ancak halihazırda bu güçlere asker tahsis edilmesinde dahi güçlükler yaşanıyor, ayrıca bu güç bugüne kadar hiçbir operasyon gerçekleştirmedi.

AB'nin askeri kriz yönetimi yetkinliğini artırması hedeflenen yeni önerinin önümüzdeki senenin başında ele alınarak karara bağlanması bekleniyor. Bu yolla ABD'ye askeri bağımlılığın da azaltılması hedefleniyor.