image

PeyamaKurd - Kovid-19 aşı dağılımına değinen AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, AB'ye yöneltilen 'aşı stratejisi başarısız oldu' eleştirilerine hak verdi ve bu konuda hata yapıldığını dile getirdi.

AB'li yetkili Timmermans açıklamasında, "Hem Brüksel hem de diğer üye ülkelerde hatalar yapıldığı doğrudur" sözlerine yer verdi.

Timmermans, "Aşıların siparişi konusunda hem Brüksel hem de diğer üye ülkelerde hatalar yapıldığı doğrudur. Pandeminin sona ermesinin ardından bir bilanço çıkarılmasına hazırım. O zaman neyi yanlış, neyi doğru yaptığımızı görebiliriz" ifadelerini kullarak, halihazırda en önemli meselenin Avrupa bölgesinin tümünün aşıya ulaşımı olduğuna değindi.

Öte yandan konuyla ilgili DW Türkçe'nin haberine göre, AB'nin aşı siparişi konusunda birlikte hareket etmesi gerekliliğine dikkat çekti ve mevcut durumun Almanya gibi güçlü ekonomiye sahip ülkelerin avantajına olduğunu belirtti.

Ayrıca Tagesspiegel am Sonntag gazetesine konuşan Timmermans, aşı stratejisindeki hataları kabul ederek bunları düzeltmenin yollarını aradıklarını da vurguladı.