image

PeyamaKurd - Nükleer anlaşmasına değinen AB Temsilcisi Borrell yaptığı açıklamada, "İran nükleer anlaşmasını, ABD'nin anlaşmadan çekilmesine rağmen hayatta tutmaya çalışıyoruz. Umarım ABD buna tekrar katılır ve İran yeniden yükümlülüklerine tam olarak uymaya başlar. Bu konu bizim güvenliğimiz için çok önemli" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, daha önce aynı görevde bulunan Federica Mogherini ve Javier Solana ile AB Dış İlişkiler Servisi'nin (EEAS) 10. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen "Değişen Dünyada AB" başlıklı etkinlikte açıklamalarda bulundu.

"Çok taraflılığı tekrar hayata geçirmek istiyoruz"

AB Temsilcisi Borrell, etkinlikte yaptığı açıklamada göreve tam 1 yıl önce geldiğini belirterek, uluslararası ilişkilerde çok taraflılığı tekrar hayata geçirmeyi amaçladığını ifade etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) özellikle stratejik ürünlerde bağımsızlığın önemini ortaya koyduğunu anımsatan Borrell, "Kovid-19 krizinde birlik olmak bizi güçlendiriyor ve kapasitemizi artırıyor" sözlerine yer verdi.

"Tehdit algısını paylaşmıyoruz"

Josep Borrell konuşalarında dış politikada "olabiliyorsa birlikte ama gerekirse yalnız hareket etme" politikasını benimsediğini dile getirerek şunları belirtti:

"Dış politika, kimliğin dünyaya yansımasıdır. Dünya hakkında bütün Avrupalılar aynı anlayışa sahip değil. Bu doğal çünkü aynı tarihi, kültürü, coğrafyayı, komşuları ve tehdit algısını paylaşmıyoruz. Ortak bir dünya ve ortak tehdit algısı inşa etmeli ve buna birlikte yanıt vermeliyiz. Bu konuya ilişkin stratejik pusula üzerinde çalışmalar yürütüyoruz."

Ayrıca açıklamasında İran'da yaşanan suikastla ilgili değerlendirmede bulunan Borrell, "Bu açık biçimde bir suçtur. Çözüm yolu bu değildir. İran nükleer anlaşmasını, ABD'nin anlaşmadan çekilmesine rağmen hayatta tutmaya çalışıyoruz. Umarım ABD buna tekrar katılır ve İran yeniden yükümlülüklerine tam olarak uymaya başlar. Bu konu bizim güvenliğimiz için çok önemli" yorumunda bulundu.