image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği, ABD, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı arasında Ukrayna-Rusya görüşmesi gerçekleştirildi.

Kiev-Moskova arasında gerilim sürerken Avrupa Birliği (AB), ABD, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanlığı arasında Rusya'nın Ukrayna sınırındaki tahkimatı ve Avrupa güvenliği konusunda ilk kez dörtlü koordinasyon görüşmesi yapıldı.

Yapılan görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AGİT dönem başkanı olarak Polonya temsilcisi yer aldı.

Dörtlü görüşmeyle ilgili sosyal medyada paylaşımında bulunan Stoltenberg, "Böyle kritik bir zamanda güçlü bir birliktelik sinyali" açıklamasına yer verdi.

Ayrıca görüşme ile ilgili Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada ise tarafların Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının yanı sıra Moskova'nın Avrupa güvenliğini yeniden tanımlama çabası hakkındaki diplomatik girişimleri ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, katılımcıların Avrupa güvenlik mimarisiyle ilgili özellikle AGİT bünyesinde güvence altına alınan temel ilkelerin sürdürülmesine yönelik ihtiyaç konusunda mutabık kaldığı vurgulandı.