image

PeyamaKurd - AB Temsilcisi Josep Borrell, ABD Başkanı Donald Trump yanlılarının ABD Kongresi’ni basmasını değerlendirerek, Washington’daki olayların dünya demokrasileri için “uyarı” niteliğinde olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell açıklamasında, ABD Kongre binasındaki işgalin, demokratik değerlerin bozulmasına ve dezenformasyonun sosyal medyada yayılmasına fırsat verilmesiyle oluşan tehlikelerin bir yansıması olduğunu vurguladı.

Kongre baskınını değerlendiren Josep Borrell, “Çarşamba günü tanık olduklarımız, son yıllarda küresel çapta meydana gelen endişe verici gelişmelerin tepe noktasıydı. Bu hadiseler demokrasi yanlıları için bir uyanış olmalıdır” sözlerine yer verdi.

Josep Borrell, 27 üye ülke adına açıklama yaparak, “Herkesin şunu idrak etmesi gerekiyor; ne kadar küçük görülse bile, gerileme üstüne gerilemeye ses çıkarmadığımızda, demokrasi ve değerleri ile demokratik yapılar geri dönüşü olmaz bir şekilde yok olabilir" açıklamasında bulundu.