image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı ve AB Dış İlişkiler Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamaya göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell dört yıl sonra bugün ilk kez Rusya’nın başkenti Moskova’ya ziyarette bulunacak.

Bugün başkent Moskova’ya yapacağı ziyaret öncesi açıklamada bulunan Josep Borrell, Rusya ile ilişkilerin AB’nin sahip olduğu en zorlu ilişkilerden biri olduğunu dile getirdi.

Moskova ziyareti ile ilgili açıklamada bulunan Borrell şu ifadelere yer verdi

“Son yaşananlar ziyaretimin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Ancak fikir ayrılıklarının yaşandığı meselelerin yanı sıra, AB ile Rusya arasında gerçekten işbirliğinin yürütüldüğü veya daha fazla dikkat vermemizin gerektiği, daha sıkı işbirliğine ihtiyaç duyulan alanlar var."

AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamada ise Borrell’ın Moskova ziyaretinde Rusya’nın Ukrayna ve komşu ülkelerindeki eylemlerini, İran nükleer anlaşmasının yerine getirilmesine devam edilmesini, koronavirüsle küresel mücadele, iklim değişikliği ve başka sorunları konuşacağı vurgulandı.

Öte yandan 2017’den beri bir ilk olacak ziyaret, Borrell’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yanı sıra diğer başka isimlerle görüşmesine olanak verecek.