image

PeyamaKurd - Türkiye’deki seçimi takip etmek üzere 34 farklı ülkeden 635 gazeteci BYEGM’ye akredite yaptı. 24 Haziran'da Türkiye'de yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ni takip etmek için 34 ayrı ülkeden 635 yabancı basın mensubu Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne (BYEGM) akreditasyon yaptırdığı belirtildi.

Türkiye’deki ulusal haber ajansın haberine göre, BYEGM'den akreditasyonu tamamlanan 635 basın mensubu, seçimleri takip etmek üzere Türkiye'ye geldi. Alanda gazetecilik faaliyetlerini yürütebilmek için gerekli izinleri alan basın mensuplarına, istedikleri yerlerde çekim yapabilmeleri için gerekli kolaylıkların sağlanması bekleniyor.

BYEGM Yabancı basın mensuplarının seçim sonuçlarını takip edebilmesi için Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da basın merkezleri kurdu. Buralardaki ekranlardan, BYEGM ve Anadolu Ajansı (AA) iş birliğiyle sağlanan bilgilerle seçim sonuçları anlık takip yapılabilecek.

BYEGM, gazetecilerin alandaki faaliyetlerini kolay yürütebilmesi için de ekipler oluşturdu. Çekim faaliyetlerinde karşılaşılabilecek sorunların çözümü için hem İçişleri Bakanlığı hem Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile ortak çalışma yapılacak.