image

PeyamaKurd- Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan’da yapılan Suriye konulu 18. Astana görüşmelerinin sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride, ‘Ayrılıkçı yönetimlere karşı iş birliği devam edecek’ denildi.

Türkiye, Rusya ve İran’ın garantörlük yaptığı ve imzaladığı sonuç bildirisinde;  taraflar, Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne yönelik güçlü taahhütlerine ve Astana sürecinin Suriye meselesinin barışçıl çözümünde öncü rolüne vurgu yaptı.

Paylaşılan bildiride, tarafların sınır ötesi saldırılar ve sızmalar dahil olmak üzere, komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı gündemlere karşı kararlılıkları dile getirildi.

Ayrıca, ‘Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütlerinin farklı isimler ve uzantılar adı altında artan varlığı ve saldırılarının kınandığı’ bildiride, Suriye’nin kuzeyine ilişkin tüm düzenlemelerin fiilen uygulanmasının önemine vurgu yapıldı.

‘İş birliği devam edecek’

Astana bildirisinde, “Taraflar, terörle mücadele bahanesiyle hayata geçirilmeye çalışılan gayrimeşru, sözde 'öz yönetim' teşebbüslerinin kabul edilemez olduğunu bir kez daha vurgulayarak kuzeydoğu Suriye’deki gayrimeşru ve sözde 'öz yönetim' girişimleri dahil olmak üzere terör oluşumlarını destekleyen ülkelerin eylemlerini kınadı” denildi.

Bildirinin devamında, Fırat Nehri’nin doğusundaki ayrılıkçı yapılara dikkat çekilip, “Taraflar, buradaki yerel halkın barışçıl gösterilerinin şiddetle bastırılması, zorla silah altına alma ve eğitim alanındaki ayrımcı faaliyetler dahil olmak üzere sivillere yönelik artan baskı ve saldırılardan duyulan derin endişelerini beyan etmiştir” denildi.

 

PKK/YPG ile mücadelenin devam edileceği ifade edilirken, sınırları korumak ve sivilleri engellemek için, her türlü tedbirin alınacağı bildirildi.

Rusya, Türkiye ve İran'ın, Suriye’de Nusra Cephesi ile El Kaide veya IŞİD'le bağlantılı tüm grupların tamamen ortadan kaldırılması amacıyla iş birliğini sürdürmeye devam edecekleri belirtilen bildiride, tarafların İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durumu ayrıntılı olarak gözden geçirdikleri ve bölgede sürdürülebilir normalleşmenin sağlanması ve insani durumun iyileştirilmesi için daha fazla çaba gösterme hususunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

“Suriyeli mülteciler için temaslar sürecek”

Suriyeli mültecilerin geri dönüşünün kolaylaştırılması gerektiğinin altı çizilerek “Taraflar bu bağlamda, uluslararası topluma, Suriyeli sığınmacı ve yerinden edilenlere yönelik gerekli desteği sağlama çağrısında bulunmuşlar ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile diğer uluslararası uzman kuruluşlar dahil olmak üzere, ilgili tüm taraflarla teması sürdürmeye hazır olduklarını teyit etmişlerdir.”denildi.

Cenevre'de toplanan  Suriye Anayasa Komitesi Yazım Komisyonu'nun 8. turunun hatırlatıldığı bildiride, “Taraflar, müteakip turun 25-29 Temmuz tarihlerinde tertiplenmesinin duyurulmasından memnuniyet duyduklarını belirtmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Bir sonraki Suriye konulu Astana görüşmelerinin ise 2022 yılının ikinci yarısında, yine Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da yapılmasının kararlaştırıldığı duyuruldu.