image

PeyamaKurd - 2019 yılı bütçesiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Maliye Bakanı Muhammed Abdullah el-Cedan, Suudi Arabistan’da yolsuzlukla mücadele soruşturmaları kapsamında yapılan gözaltılardan 100 milyar dolar kazanım sağladıklarını belirtti.

Suudi Bakan, operasyonlar sonucu 100 milyar dolarlık kazanım sağlandığını, bu yıl ülke hazinesinin 50 milyar riyal (13 milyar dolar) tahsil ettiğini duyurdu. Bakan Cedan, Başsavcılığın bu yönde elde ettiği verilere göre, gelecek yıl Hazinenin tahsilata devam etmesini beklediğini belirtti.

4 Kasım 2017'de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından yayımlanan Kraliyet kararnameleriyle, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması kararlaştırılmış, Komisyon tutuklama, mal varlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmakla yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman'ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Öte yandan Suudilerin yaptığı operasyonlarda gözaltına alınan kişiler arasında Kraliyet Muhafızları Bakanı Prens Mutab bin Abdullah ve milyarder iş adamı Prens Velid bin Talal gibi çok sayıda prens, bakan ve iş adamı da bulunuyor.