image

PeyamaKurd - Türkiye ile ÖSO-SMO paralı milislerinin Rojava’ya yönelik başlattığı askeri harekat sonrası terör örgütü IŞİD üye, sempatizan ve ailelerinin tutulduğu kamplarda gözlemlenen güvenlik açıkları; örgütün yeniden toparlanmasına ve ideolojik olarak etkisini arttırmasına neden oldu.

Terör örgütü IŞİD üye, şüpheli ve ailelerinin tutulduğu en büyük kamp olan Al Hol kampındaki gözlemlerini The İndependent gazetesi için aktaran gazeteci Richard Hall, Türkiye’nin askeri harekatı sonrası kampta tutulan IŞİD’lilerin yaşanan güvenlik zafiyetinin ardından kampta etkilerini hissedilir bir şekilde arttırdığını gözlemlediğini yazdı.

‘Kampın çevresi Kürtlerin, kampın içi ise IŞİD’lilerin denetiminde’

Kampta kurdukları mahkemeler aracılığıyla aralarında idam gibi ileri cezalar veren IŞİD’li teröristlerin zaman zaman Kürt güvenlik güçlerine yönelik fiziki saldırılarını da arttırdığını aktaran gazeteci Hall, IŞİD’li teröristlerin kazıdıkları tüneller aracılığıyla kamptan kaçtıklarını ve kampta oluşturulan insan kaçakçılığı organizasyonuna 15 Bin dolar para vererek ülkelerine dönmek için çabaladıklarını iddia etti.

50’den fazla ülkeden 70 Bini aşkın terörist, terör şüphelisi ve bunların ailelerini barındıran Al Hol kampındaki durumun gün geçtikçe kötüleştiğine dikkat çeken kampın güvenlik yetkilileri, kampta var olan sorunların Türkiye’nin askeri harekatı sonrası içinden çıkılmaz bir hal aldığına dikkat çekerek kamp güvenliğinden sorumlu bir çok güvenlik gücünün kampı korumaktansa Türkiye’ye karşı sınırları korumayı tercih ettiğini açık bir dille söylediğine değinildi.

‘Türkiye’nin operasyonu sonrası IŞİD’in kamplarda etkinliği arttı’

Türkiye’nin askeri operasyonu sonrası Kürt güçlerin yarısından fazlasının kamptan ayrılarak savaş bölgelerine gitmesinin ardından kampta güvenlik zaafiyeti yaşandığını aktaran Gazeteci Hall, kamptan kaçışların son zamanlarda hız kazandığını ve bugüne dek kamptan kaçan kişilerin bile sayısının net olarak bilinmediğini belirterek bu durumun bile başlı başına terör örgütü IŞİD’in kamptaki baskın gücüne işaret ettiğini söyledi. Kampın güvenliğinden sorumlu olan muhafızların bile kampı “küçük IŞİD devleti” olarak adlandırmasının bile durumun vehametini ortaya koyduğunu belirten Hall, terör örgütü IŞİD’in kampın içinde oluşturduğu kendi polis gücü vasıtasıyla son zamanlarda dokuz kişiyi infaz ettiğini belirterek kamptaki kadınlar ve çocukların IŞİD içinde savaşmış militanlardan daha da radikal olduklarını gözlemlediğini söyledi.

‘IŞİD, siyasi ve ideolojik varlığını kamplarda arttırarak devam ettiriyor’

Kürt güçler ile Şam yönetimi arasında başlayan yakınlaşmanın ardından kampın denetiminin Şam yönetimine verilmesi olasılığının kampta bulunan tutukluları korkutarak isyan ve huzursuzluk çıkmasına neden olduğunu belirten Hall, kampların IŞİD için yeni bir örgütlenme olanağı doğurduğunu söyledi.

Son günlerde örgütün kampta etkinleşmesi ardından ideolojik olarak etkinliğinin de arttığını belirten Hall, “Ailelerin zihinsel sağlık desteği verilmeyen bu kamplarda tutulması radikalleşen annelerin gözetimindeki çocukların daha da radikalleşmesine yol açıyor ve bu kişilerin ruhlarına tesir eden zararı gidermek gelecekte imkansız hale gelecek” sözleriyle terör örgütü IŞİD’in çocuklar vasıtasıyla ideolojik birikimini aktarma fırsatı bulduğunu belirtti.

‘Yenilgiye rağmen, IŞİD yeni strateji ve taktikler üretiyor’

Kamp hayatının terör örgütü IŞİD’in denetimi altında geçtiğinin en önemli kanıtının kampta kalanların IŞİD ideolojisini halen ateşli bir şekilde savunduklarını belirten Hall, IŞİD’li teröristlerin yeni stratejiler geliştirerek gelecekte nasıl hareket edeceklerine dair yeni yol haritaları çizdiklerini söylemekten çekinmediklerini belirtiyor.

Gazeteci Richard Hall ile görüşen 25 yaşındaki Faslı Umm Ramaseh adlı kadın gelişen IŞİD ideolojisiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“IŞİD’in geri geldiğini görmek istiyorum. Buraya geldik, çünkü şeriat istedik. Allah'ın üstünlüğü. İslam hukuku altında yaşamak istiyorum. Savaşmakla ilgim yok ama kocam bir savaşçıydı. IŞİD’in insanlara baskı yaptığını ve casusluk nedeniyle birçok kişinin kafasını keserek infaz ettiğini biliyorum. Ancak casuslar İslam Devleti'nde bir çok soruna neden oldu. Sim kartları evlere yerleştirdiler ve sonra uçaklar bombaladı ve çocuklar öldü, insanlar öldü. İslam Devleti yeni başladı, birçok hata yaptı, ancak daha iyi olabilir”.

‘Kürt muhafızlar da kampın varlığından hoşnutsuz’

70 binden fazla kişinin bulunduğu kampta huzursuz olanların sadece IŞİD’li teröristler ve aileleri olmadığını, Kürt muhafızlarında durumdan ruhsal olarak olumsuz etkilendiklerini belirten Hall, yazısını bir Kürt savaşçı olan Rızgar’ın şu görüşleri ile sonlandırdı:

“Yabancıları korumak bizim görevimiz değil. Kimse teröristleri ülkelerinde tutmak istemiyor, ancak ülkeleri gelip kendi vatandaşlarını almalı. Onlar yüzünden acı çekiyoruz. Benim için daha iyi olan kendi insanlarımı cephede korumak mı yoksa bu insanları kampta korumak mı?”

Çeviri | PeyamaKurd