image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD tarafından, Şengal’de binlercesinin katledildiği, yüzbinlerin göçe maruz kaldığı ve kadınların köle pazarlarında satıldığı Ezidi katliamının sekizinci yılına girildi.

Tüm dünyanın gözleri önünde Ezidi ve Kürtlere yönelik yapılan katliamlar görülürken, Kürtler ise terör örgütüne karşı ‘Kadın, erkek, yaşlı, genç…’ demeden onurlu bir savaş yürüttü ve ‘her şeye rağmen’ dünyaya ne kadar onurlu ve savaşçı bir millet olduğunu yeniden kanıtladı.

“İnsanlık tarihinin en utanç verici zamanları”

On binlerce insanın katledildiği Şengal’de, binlerce Êzidi kadın esir alınarak köle pazarlarında satılmış ve insanlık tarihinin en utanç verici zamanlarından biri olarak kayıtlara geçmişti.

Bu soykırımdan canlarını kurtarmaya çalışan 450 bin Ezidi göç etmiş, 150 binden fazla Ezidi Şengal Dağı’na kilometrelerce yolu yürüyerek sığınmış. Sıcaktan, açlıktan ve susuzluktan sağ kurtulabilen binlerce insan Diyarbakır, Urfa, Şırnak, Siirt, Mardin ve Batman’a gibi Kürt illerine sığınmıştı.

“73. Ferman ve bitmeyen savaş”

73. Ferman (Ezidiler, IŞİD’in Şengal saldırısını “73’üncü katliam olarak adlandırıyor) burada bitmemiş, binlerce Ezidi, Avrupa yollarına düşmüş, kimisi öldürülmüş, kimisi sularda boğulmuş, cenazeleri dahi bulunamamıştı. 21. YY’da yaşanan bu hadise bir utanç olarak biliniyor.

Şengal’de savaş halen devam ediyor. Birçok örgütün bulunduğu bölgede IŞİD’den ziyade PKK-Türkiye savaşı da devam ediyor. Bölge halkının %80’i hala topraklarına dönemiyor.

“Başkan Mesud Barzani’den açıklama”

Başkan Mesud Barzani’de Şengal katliamı vesilesi ile bugün yaptığı açıklamada, “Ezidiler, Kürtlükleri ve dini inançları nedeniyle teröristlerin saldırısına uğradı. Bu, Kürdistan halkının tarih boyunca uğradığı felaketlerin bir devamıdır” dedi.

Başkan Barzani ayrıca Şengal anlaşmasının uygulanmasına vurguda bulunarak, “Şengal’in yarasının sarılmasının ilk adımı, Şengal’in asıl sahiplerine dönüşüdür. Şengal’e el koyan güç ve milisler Şengal’den vazgeçmeli, Şengal Anlaşması uygulanmalıdır. Ayrıca Ezidiler ile diğer bileşenlerin bir kez daha felaket ve zulme maruz kalmaması için gerekli önlemler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi ile Irak arasında Şengal’in yeniden inşası, idaresi ve güvenliği konusunda Şengal anlaşması yapılmıştı. Ama söz konusu anlaşma bölgedeki ‘terör güçleri’ ve ‘farklı örgütlerin’ varlığından dolayı faaliyete konulamıyor.

“Başbakan Barzani: Şengal anlaşması uygulanmalı”

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesur Barzani de bugün yaptığı açıklamada, “Şengalli göç zedelerin acılarının dinmesi ve onurlu bir şekilde evlerine dönebilmesi için Şengal Anlaşması’nın uygulanması, Şengal bölgesinde durumun normalleştirilmesi, milislerle yasadışı grupların bölgeden çıkması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha yineliyoruz” dedi.

“PKK, Şengal halkının yarası olmaktan vazgeçmeli”

Peşmerge Güçleri ile Kürt savaşçıların aziz kanları ile özgürlüğünü kavuşturulan Şengal’in geleceği bölgede en çok merak edilen konunlar arasında yer alıyor.

PKK artık Şengal halkının yarası olmaktan vazgeçmeli, Şengal halkını rahatsız etmemelidir.

Şengal’in kaderi aslında Kürdistan Bölgesinin kaderi ile birdir. Şengal’i huzura kavuşturacak tek şey Şengal’in Kürdistan Bölgesi sınırları içinde varlık göstermesidir.