image

PeyamaKurd - Kürt milletinin talihsizliği ve çektiği acıların tanımsızlığı her konuda kendini gösteren bir durumdur. Doğal felaketten savaşa, katliamlardan inkâr politikasına, yoksulluktan geri plana atılmaya dek… Kürtler, her ne kadar despotizme maruz kalmışsa da tanrısal bir irade ile her zaman ayakta kalmayı da başarmışlardır. Bu bağlamda dört parçaya pay edilmiş Kürtlerin toprağının her bir parçası münferit politikalara maruz kalmış ve o coğrafyanın sosyo-politik akımına göre siyaset üretmiştir. 

“Rojhilat’ta koronavirüs ve yerel komiteler gerçeği”

Fakat her nedense Doğu Kürdistan’da (Rojhilat) yaşanan gelişmeler hep ya görmezlikten gelinmiş ya da  gerekli bir şekilde Kürdistan’ın diğer parçalarına yansıtılmamıştır. Rojhilat’taki parti, kurum, örgüt, yapılanma ve Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) durumu diğer parçalardaki siyasi çevreler tarafından da yeterince bilinmemektedir. Siyasi eşrafın bu yaklaşımı, koronavirüs pandemisinde de kendini göstermiştir. 

Küresel pandemi ile mücadele bağlamında Doğu Kürdistan’daki ‘sivil kuruluşların’ çalışmaları, Doğu Kürdistan parti ve örgütlerinin çabalarından daha dikkat çekici bir noktaya ulaşmış durumda.. 

Kirmanşah’tan İlam’a, İlam’dan Sinê’ye, Sinê’den Mahabad’a, Doğu Kürdistan’ın bütün il ve ilçelerinde kurulan ‘yerel komiteler’ koronavirüse karşı alınacak tedbirler için kampanya başlattılar.

Başlatılan yardım kampanyasına ‘geliri iyi olanlar başta olmak üzere’ bazı Kürt sermayedarları maddi olarak yardımda bulundular. Maddi yardım etme imkanı bulunmayan çevreler de ‘yüzlerce komitede’ yer alarak Kovid-19 pandemisine karşı alınması gereken tedbirler için yapılan mücadelede aktif rol oynadılar. 

“50 Milyon dolara yakın bağış toplandı”

Doğu Kürdistan’daki yerel kaynaklardan PeyamaKurd’e gelen ve bazı siyasi çevrelerce teyit edilen bilgilere göre, ‘Kürt zenginleri söz konusu yardım kampanyasına 50 milyon Dolara yakın bağışta bulundular. 

Yapılan bu bağışların önemli bir bölümü ile yeni seyyar hastaneler kuruldu, yüzlerce oksijen tüpü ile çeşitli sağlık envanterleri satın alındı ve hastanelere yerleştirildi. Ayrıca il ve ilçelerde kurulan komiteler mahalle mahalle, sokak sokak dolaşıp halkın dışarıya çıkmaması bilincini aşıladılar. Dışarıda kalmak zorunda olan insanlar ise koronavirüse karşı nasıl hareket edecekleri konusunda bilgilendirildiler. 

Bu komiteler ayrıca köy, mahalle giriş çıkışlarını da kontrol etmeye başladılar. Komiteler öyle bir çalışma sistemi ve disiplin merkezi ile hareket ettiler ki, bazı alanlara İran Hükümet yetkilileri ve hatta Pasdaran güçleri dahi müdahale edemediler. 

“İran’a nazaran Rojhilat daha bilinçli bir mücadele örneği gösterdi”

Doğu Kürdistan'da alınan bu önlemler ve disiplin ile harmanlanmış kolektif faaliyetler, İran’ın diğer bölgelerine nazaran salgının daha erken bir dönemde ve göze çarpar bir şekilde gerilemesine zemin hazırladı. 

İran genelindeki camiler resmi olarak tekrar ibadetlere açıldı ama camiler Rojhilat’ta büyük çapta ibadete açılmadılar. 

Rojhilat’ta yaşanan bu gurur verici gelişmeler ‘herhangi bir dış ve merkezi hükümet yardımı olmaksızın’ gerçekleşti. Doğu Kürdistan’da yaşanan bu durum referandum döneminde de tecrübe ettiğimiz gibi ‘Kürtlük bilinci ve kendi milletine ne kadar bağlı olduklarını, değer verdiklerini gözler önüne seriyor.’

“Kürdistan’ın doğusundan, tüm Kürt zenginlerine örnek olacak davranış”

Bir çoğumuzun bildiği gibi Doğu Kürdistan’daki derin kriz Kürdistan’ın hiçbir parçasında mevcut değil. Rojhilat’ın mevcut durumu birçok açıdan Kürdistan'ın bütün parçalarından daha da kötüdür. Buna rağmen millet bilinci ile hareket eden Doğu Kürdistanlılar, bütün kesimleri seferber ederek hem kendilerine hem de milletine yardımcı oldular. 

Bu vesile ile denebilir ki; Güney Kürdistan’daki milyarderlerin gülünç yardımına karşın, Doğu Kürdistan’ın yarım yamalak zenginleri onlardan daha fazla bağış topladılar,