image

PeyamaKurd - ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) ABD hükümetine, Rojava Özerk Yönetimi'nin resmi olarak tanıması çağrısı yapıyor.

Komisyon, geçtiğimiz ayın sonlarında ABD hükümetinin “Rojava'yı meşru ve yerel bir hükümet olarak tanıması" tavsiyesini içeren yıllık raporunu yayımladı .

Dini komisyonunun tavsiyesinde, özerk yönetim bölgesinde kendi kendine yönetilen bir bölge yaratılması için uluslararası destek toplama çabalarına değiniliyor. Başarılı olunursa Rojava’nın bölgesel özerklik ve doğrudan demokrasi deneyimleri, ülkenin on yıllık iç savaşından ortaya çıkacak ender olumlu gelişmeden biri haline gelebilir.

ABD’yi daha sorumlu bir küresel ortak yapmaya çalışan yazarlar, akademisyenler, sanatçılar ve aktivistlerin oluşturduğu bir proje olan ve Washington’da yer alan Foreign Policy In Focus (FPIF), ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’nun (USCIRF), yayınladığı raporu ele aldı. FPIF, ABD yönetiminin Kürtleri tanıması gerektiğini ve Rojava’nın özerk bir bölge şeklinde resmi olarak tanınması çağrısı yapan raporu desteklediğini ele alan değerlendirmelerde bulundu.

“Reddetseler bile Rojava özerk bir bölge gibi işlev görüyor”

Rojava'nın ABD'deki üst düzey diplomatı olan Sinam Muhammed, geçtiğimiz ay raporun yayınlanmasının ardından bir konferansta konuşarak, "Özerk yönetimdeki bu model desteklenmelidir. Rojava modeli Suriye krizine bir çözüm olabilir” dedi. Kürtler Rojava'da demokratik bir yönetim sistemi inşa ediyorlar.

Mart 2016’da Rojava’daki birkaç bölge, kendi kendilerini yönetebilmek için oy kullandılar. ABD ve diğer bölgesel hükümetler söz konusu oylamayı tanımayı reddetse de Rojava, özerk bir bölge olarak işlev görüyor. Çünkü idari yapılar bölgeyi yönetiyor, bölgede güvenlik sağlanıyor ve ABD ile diğer bölgesel güçlerle diplomasi trafiği yürütülüyor.

“Pek çok kişi Rojava'yı çoğulculuğa, cinsiyet eşitliğine ve doğrudan demokrasiye olan bağlılığından ötürü överken bölge özellikle Suriye rejimi başta olmak Türkiye ve IŞİD gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.”

“Komisyon, Türkiye’nin çekilmesi için ABD hükümetine baskı yapıyor”

Türkiye çok defa Rojava'ya saldırdı. Donald Trump, Ekim 2019'da ABD güçlerini Türkiye'nin kuzey sınırından çekerek Rojava'ya yönelik acımasız bir Türk saldırısını kolaylaştırdı ve bir Türk saldırısının resmen önünü açtı.

ABD Dini Komisyon raporu, Washington hükümetine Türkiye'nin bölgeden çekilmesi için baskı yapmaya çağırıyor. Ayrıca, ABD hükümetinin özerk yönetimle olan ilişkisini genişletmesini, ABD'nin Suriye yaptırımlarından Rojava’nın feragat etmesini ve Suriye'deki savaşı sona erdirmek için bölgeyi BM destekli görüşmelere dahil etmesini tavsiye ediyor.

Bu tavsiyelere rağmen, ABD nezdinde çok az hareket oldu. ABD askeri güçleri Rojava'da konuşlanmış durumdayken, ABD yetkilileri, IŞİD ve Suriye hükümetine karşı devam eden eylemlerde sadece Rojava'yı nasıl kullanabileceklerine odaklanıyorlar .

Rojava, ABD’nin Suriye'deki en büyük güç noktası olarak tanımlanıyor”

Bazı ABD'li yetkililer, Suriye rejiminin bölge üzerindeki kontrolünü yeniden tesis etmesini önlemek amacıyla Rojava'daki Kürt liderliğindeki askeri güçlerle askeri bağları korumak istiyor. Konvansiyonel olarak yetkilendirilmiş ABD’li bir çalışma grubu, Rojava'yı "ABD'nin Suriye'deki en büyük güç noktası" olarak tanımlıyor .

Biden yönetimi şu ana dek Rojava ile ilgili planları hakkında çok az şey söyledi. Başkan Biden, bölgeyi dış tehditlerden korumaya yardımcı olmak için ABD güçlerini Rojava'da tutmaya yönelik kampanya taahhüdünü yerine getirmesine rağmen, özerk yönetime dair aklındaki diplomatik hedefleri hakkında çok az sinyal verdi.

“Rapor, Biden yönetimine tutumunu netleştirmesi için bir baskı unsuru”

Ayrıca Komisyon raporu Biden yönetimine, özellikle özerk yönetimin tanınması konusunda, tutumunu netleştirmesi için bariz baskı yapıyor. 

“Bu hamle, Rojava'ya büyük bir destek sağlayıp özerk yönetime siyasi meşruiyet verirken, onları BM destekli barış görüşmelerinde oynayacak roller için de hazırlayabilir.”

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu Başkanlarından Nadine Maenza, özerk yönetimin tanınması için Washington’da siyasi destek olacağını düşünüyor.

Maenza geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda şunları dile getirdi:

“Rojava'ya kesinlikle artan bir destek var. Oradaki insanlar tanınmayı ve dünya tarafından tanınan bir hükümete sahip olmayı hak ediyor."


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz