image

PeyamaKurd- CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun oyların yüzde 54'ünü toplayarak 806 binden fazla farkla kazandığı, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili bir analiz yayımlanan New York Times gazetesi, sonucu "AKP'nin 20 yıla yaklaşan iktidarında aldığı en büyük yenilgi" olarak nitelendirdi.

"Erdoğan İstanbul'u kaybederken Türkiye'de yeni bir gün doğuyor" başlıklı analizde İmamoğlu'nun rakiplerinden farkının "kutuplaştırmayı derinleştirmek yerine azaltmayı başarması" olduğu yorumunda bulunan gazete, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın YSK'yı yeniden seçime zorlamasının sadece kendisine oy vermeyen yüzde 50'de değil, kendi taraftarları arasında da rahatsızlık yarattığını vurguladı. New York Times, "Türkiyeliler, hükümetin kaybettiği seçimi tekrarlamasını kabul etmedi" yorumunu yaptı.

'Binali Yıldırım umut vermedi'

Yeniden seçimde AKP'nin karakteristik negatif kampanyasını yürütmeyi bırakarak adayları Binali Yıldırım'ı ön plana çıkardığını yazan New York Times, "Binali Yıldırım'ın en göze çarpan özelliği  Erdoğan'a olan sağlam sadakati ve kampanyanın büyük bölümünde seçime zorla giriyormuş görüntüsü verdi" görüşünü dile getirdi. Yıldırım'ın "umut vermediğini" öne süren gazete, "Çoğu zaman mikrofona fısıldayacak enerjisi bile yoktu" dedi.

'Mitinglerinde herkes bir ardaydı’

"İmamoğlu çarpıcı bir farklılıkla kendi partisi CHP, İyi Parti ve HDP gibi farklı muhalefet akımlarını bir araya getirdi" yorumunu yapan New York Times, "Mitinglerinde birçok politik sembolü bir araya getirdi: Gökkuşağı bayrakları, Türk milliyetçisi pankartlar, HDP bayrakları, baş örtülüler ve askılı tişört giyenler bir aradaydı" diye yazdı.

'Erdoğan alay konusu oldu'

"Anketler İmamoğlu'nun önde olduğunu gösterdikçe Erdoğan saldırganlaştı" diyen gazete, Cumhurbaşkanı'nın İmamoğlu'na yönelttiği Fethullah Gülen ve PKK bağlantısı iddialarını hatırlattı.

Gazete "Ancak aynı zamanda Erdoğan PKK'nin tutuklu lideri Abdullah Öcalan'ın Kürtlere bağımsızlık çağrısı yapan bir mektubunun yayınlanmasına da izin verdi. Ancak Erdoğan'ın bu hamlesi sosyal medyada alay konusu oldu" yorumunu yaptı.

 

 

| Dış ajanslar