image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ile PKK arasında stratejik bir bölgenin kontrolü üzerinde (Zini Werte) yaşanan gerginlik artmaya devam ederken, Kürtler arasında olası bir çatışma endişesi de artıyor. “Kürt istihbarat kaynakları Middle East Eye'ye konuşarak, PKK’nin, Irak’tan uzaklaştırılmasına hazırlanıldığını” söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtsever Birliği (YNK) ve PKK her ne kadar Kürt haklarını destekleme üzerine doğmuş olsa da stratejik ve ideoloji olarak birbirlerinden ayrı mantaliteye sahipler.

Middle East Eye’de (MEE) Sylvain Mercadier imzasını taşıyan “Kürtler arasında Kürdistan Bölgesi'nde yaşanan gerginlikler, PKK'nin çökme ihtimalini arttırıyor” analiz yazısı kaleme alındı. 


“Neçirvan Barzani: PKK’nin bölgedeki varlığı meşru değil” 

PKK, uzun süredir Kürdistan Bölgesi sınırları içinde yer alan Kandil Dağında konumlanırken, KDP ise bölgedeki istikrarı siyasal olarak korumaya çalışıyor. Bu açıdan 20 Nisan’da, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada, PKK'nin bölgedeki varlığının "meşru" olmadığını belirtti.

Peşmerge Bakanlığı 18 Mart 2020 tarihinde Soran 7’inci Piyade Tugayı’na bağlı bir birliği, koronavirüsü tehdidine karşı İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne kaçak geçişlerin engellenmesi amacıyla, Zine Werte bölgesine yerleştirmişti. Ancak PKK bu hareketi provokasyon olarak görüyordu. Çünkü bu bölge Kandil ve PKK karargahına da yakın bir konumda yer alıyor. Stratejik öneme sahip Zini Warte’de yaşanan gerilim hâlâ güncelliğini koruyor. 


“YNK’li kaynak: Türkiye, PKK’ye karşı operasyona hazırlanıyor”

YNK istihbaratından bir kaynak ise Middle East Eye'a konuşarak, "Türkiye, Kandil'de PKK’ye karşı büyük bir operasyon hazırlıyor" iddiasında bulundu.

Peşmerge Bakanlığı, Peşmerge Güçlerini bölgeye gönderdi, KDP de YNK Peşmergelerinin geri çekilmeleri için baskı yaptı. PKK, KDP’nin bu eyleminden hoşnut olmadı. PKK ve PKK’ye yakın gruplar, "Tüm güçleri geri çekilmeye çağırıyoruz. Bölgede hiçbir askeri varlığı kabul etmiyoruz” açıklamasında bulundu. 


“PKK için önemli kavşak: Zinê Wertê” 

Zini Warte PKK için son derece stratejik bir kavşaktır. Çünkü PKK'nin, Türkiye içindeki operasyonlarını başlattığı ve Türkiye sınırına giden iki ova ve önemli dağ yollarını birbirine bağlamaktadır.

PKK, hem YNK’yi hem de KDP'yi bölgeyi boşaltmaları için baskı altına almak için Peşmergelerin yer aldığı noktanın hemen yanına kendi askeri birimlerini konuşlandırdı.

Bölgedeki yerel nüfus ve bazı aktivistler KDP ve KYB güçlerinin geri çekilmesini talep etmek için protesto yapmak için 29 Nisan'da bölgeye gitmek istedi. Ancak YNK’ye bağlı güvenlik güçleri protestoların gerçekleşmesi engelledi.

Gazeteci ve Tahrir Orta Doğu Politika Enstitüsü analisti Kamal Chomani de MEE'ye konuşarak, "Kandilin Zine Warte kompleksi, Türkiye'nin Kandil'deki PKK kalesine yönelik saldırıya hazırlandığının yeni bir göstergesidir” dedi. Bir yerel kaynak ise ismini vermeyerek, “Türkiye'nin PKK'ye saldırmak için bir planı var. Bu, biliniyor” dedi. 


Çeviri | PeyamaKurd